تاريخ : پنجشنبه ۱۳۹۱/۰۴/۰۸ | | نویسنده : HAMZEH HAGHPARAST

باغ شیشه ای ( تراریوم )

تراریوم عبارت است از یک ظرف شفاف پلاستیکی یا شیشه ای سر بسته که در آن گیاهان کوچک در حال رشد قرار دارند. اختراع تراریوم بر این اساس بوده که وقتی گیاهان در یک محیط بسته رشد میکنند ; رطوبت حاصل از تعرق و تبخیراز دست نرفته و روی بدنه ظرف به قطره تبدیل و دوباره به خاک برمیگردد . این چرخه رشد با دیگرعوامل رشد همراه شده و گیاهان را قادر میسازد که در انواع ظروف بسته رشد کنند . ای روش پرورش گیاهان را تراریوم ( Terrarium) یا پلانتاریوم (planetarium) می نامند .

انواع تراریوم :

به طور کلی دو نوع اصلی تراریوم وجود دارددر یک نوع آن ظرفی برای حفظ رطوبت یا بالا نگه داشتن رطوبت محیطبکار می رود ; اما این ظرف تماس مستقیم با محیط کشت ندارد ; در نوع دوم بستر کاشت به طور مستقیم داخل ظرف ریخته میشود و گیاهان در داخل آن کاشته می شود

ظرف کاشت :

ظرف مورد استفاده برای تراریوم باید از مواد شفاف باشد.باید توجه کرد که حرکت آب بر روی ظروف شیشه ای  بهتر از پلاستیکی انجام می شود.گیاهان داخل ظرف باید به طور واضح قابل دیدن باشندو هر مانعی در این مورد مانع زیبایی آنها می شود.شکل ظرف بستگی به سلیقه شخص دارد.برای این کار می توان از ظروفی مانند انواع بطری شیشه ای - ظرف گرد - مخزن آکواریوم و ظروف مشابه استفاده کرد.


ظروف با دهانه باریک بسیار مناسب هستند. در انواع با دهانه پهن و بدون سر پوش نیاز به آبیاری بیشتری برای حفظ رطوبت وجود دارد. ولی اگر از ظروف با دهانه پهن استفاده شود کاشت گیاه در آن راحت تر است.

بستر کاشت :

بستر کاشت در تراریوم باید تمیز و عاری از بذر علفهای هرز - آفات وعوامل بیماری زا باشد. از زهکشی خوب برخوردار بوده و از نظر مواد آلی غنی باشد. زهکشی خوب بسیار اهمیت داردچون بستر گیاه شرایط غرقابی را تحمل نمی کند و همچنین زهکشی خوب هوای کافی را برای رشد ونمو در اختیار ریشه قرار می دهدبرای فراهم کردن زهکشی علاوه بر سبک بودن آمیخته خاکی،در زمان کاشت نیز لایه از سنگریزه یا مواد مشابه در ته تراریوم ریخته می شودکه در روش ساخت تراریوم ذکر شده است.

برای رشد ریشه میتوان از آمیخته گلدانی آماده استفاده نمود. برای آماده سازی آمیخته می توان یک قسمت پیت ماس و یک قسمت خاک حاصلخیز باغچهرا با هم مخلوط کرد. آمیخته باید گندزدایی شود برای این کار آمیخته باید مرطوب باشد (خیس نباشد) برای گندزدایی می توان از بخار به مدت 30 دقیقه (بستگی به میزان خاک دارد ) استفاده نمود.

رطوبت بستر کاشت باید در حد ظرفیت زراعی باشد به طوری که وقتی فشار داده میشود به هم چسبیده و گلوله تشکیل دهد، اما از آن آب خارج نشود.

اضافه کردن کود به آمیخته لازم نیستچون گیاه در تراریوم نباید زود رشد کند، اما اگر بدانیم که خاک به طوراستثنایی فقیر است باید پس از کاشت و استقرار گیاه به صورت سبک با کود کاملگیاهان درون خانگی کود دهی شوند (استفاده از کود های شیمیایی در تراریوم توصیه نمی شود)چون در یک محیط بسته برخی از کودهای نیتروژنی از خود گاز آمونیاک آزاد کرده که برای گیاهان سمی بوده و باعث مرگ انها می شود.

در محیط بسته تراریوم در اثر تجزیه مواد آلی توسط باکتری ها،ترکیب فرار تولید شده که باعث بوی نا مطبوعی در ظرف می شود برای حذف این مواد می توان ذغال فعال (ذغال اکتیو) به بستر کاشت اضافه کرد.

انتخاب گیاه برای تراریوم:

در انتخاب گیاه برای تراریوم باید در نظر داشت که مزیت اصلی یک تراریوم حفظ رطوبت برای گیاهان است.بنابراین گیاهان گوشتی و کاکتوس ها برای تراریوم بسته پیشنهاد نمی شود.

مطلوب است که گیاهان استفاده شده کم رشد باشند . گیاهان تراریومی به طور معمول از گیاهان برگساره ای هستند ، اما انتخاب خوب گیاه می تواند باعث تنوع ومانع یکنواختی شود ، بنابراین می توان از گیاهانی که دارای چیدمان ، رنگ ، و شکل گوناگون هستند استفاده کرد .

گیاهان تراریومی خوب گیاهانی هستند که ازنواحی جنگلی منشاء گرفته باشند و بنابراین با شرایط سایه و مرطوب خوب سازگار باشند .

نمونه هایی از این گیاهان سرخس ها ، خزه ها ، بنفشه و گلکوما هستند .

برخی از گیاهان مخصوص تراریوم:


fittonia - dracaena sanderiana - syngonium - begonia - aglonema 

ficus pumila - peperomia  caperata - saxifraga - and... lآکوروس

آسپلنیوم

اسپنیش موس

بگونیا

بگونیا رکس

بروملیا

پوتوس

پیرومیا

پرسیاوشان

تایلاندزیا

داوالیا

دراسنا

سرخس

انواع عشقه

فیتونیا فیکوس پومیلا

گونه ها یی از اریکا

کروتون

کریپتانتوس

لیدو لاریوم

مارانتا


مراحل ساخت تراریوم :


آماده سازی بستر کاشت: برای آماده کردن بستر کاشت باید مراحل زیر انجام شود .

1 ) ریختن لایه ای به عمق 2.5 س م مواد درشت مانند شن و سنگریزه ، یا قطعات سفال به منظور زهکشی.

2 ) ریختن لایه ای به عمق 1.5 س م زغال اکتیو (کربن فعال شده) روی قطعات درشت . این لایه به عنوان فیلتر عمل کرده و آب را تمیز و گازهای بدبو و سمی را جذب میکند.

3 ) قرار دادن لایهای از خزه اسفاگنوم (خزه اسفاگنوم در واقع بقایای گیاهان مردابی خشک شده از جنس اسفاگنوم است ، که 20 برابر وزن خود آب جذب میکند.) یا توری ظریف روی لایه زغال که به عنوان مانعی در رسوب ذرات خاک و وارد شدن آن به داخل بخش زهکشی در ته ظرف جلوگیری میکند. گاهی لایه ای از خزه روی سنگریزه به منظور جذب آب اضافی ریخته می شود.

4 ) ریختن حدود 5 س م آمیخته خاکی آماده شده برای کاشت گیاه روی خزه یا توری (این مقدار بسته به نوع واندازه تراریوم و گیاه دارد )

کاشت گیاه : 

در صورتی که ظرف کنار دیوار قرار میگیرد ، بهتر است بستر به صورت شیبدار آماده شود که ارتفاع آن در سمت دیوار بیشتر از سمت جلو باشد. در زمان کاشت گیاهان بلندتر باید در سمت دیوار و گیاهان کوتاه تر در جلو آن کاشت شوند . هر گیاه باید به گونه ای کاشت شود که باعث پوشاندن گیاه دیگر نشود .

پس از کاشت گیاهان  عناصر اضافی مانند قطعات سنگ ، مجسمه ها و مواد مشابه در محل مناسب قرار گرفته و سپس با یک افشانه به ملایمت به گونه ای که شاخ و برگ گیاهان نیز شسته شوند ، آبیاری شوند.


http://www.golestan-ali.com/fa/wp-content/uploads/2011/07/DSC06848.jpg